wsiepolskie.pl

Encyklopedia Wsi i Regionów województwo mazowieckie / powiat węgrowski / gmina Liw

Jarnice

www.jarnice.07-100.wsiepolskie.pl

Moderator: Sylwia Rybak

Redakcja: Marzenna Leszczyńska - nauczyciel Gimnazjum Gminy Liw, Michał Petryński - uczeń Gimnazjum Gminy Liw

Zostań moderatorem tematycznym

Rzemiosło i rękodzieło

W trosce o zachowanie miejscowych tradycji i obyczajów sięgających do czasów XIX- wiecznej Polski pani Marzenna Leszczyńska –nauczycielka- w szkole podstawowej utworzyła Izbę Regionalną. Powstaniu Izby przyświecała myśl starożytnego rzymskiego poety i myśliciela Seneki:
,,Każdy lud może żyć i rozwijać się tylko dotąd, dokąd zna i miłuje swoją przeszłość.
Ginie, gdy traci do niej szacunek”.
W zamyśle szkoły Izba Regionalna miała przyczynić się do zachowania od niepamięci dziedzictwa kultury i obyczajów dawnej wsi polskiej. Eksponaty zebrano dzięki uczniom, którzy ze strychów i innych zakamarków wydobywali je na światło dzienne. Dziś znajdują się one w dwóch salach szkolnych przeznaczonych na Izbę Regionalną. W pierwszej sali znajdziemy sprzęty służące w gospodarstwach domowych: lampy naftowe, żelazka, niecki, żarno, tarki i kijanki do prania, maglownice oraz naczynia kuchenne. W drugiej sali znajdują się eksponaty związane z przeróbką lnu i wełny w gospodarstwach rodzinnych. Są tu: krosna, kołowrotki, międlarkę do lnu, niciennice oraz wrzeciona. Rzeczy te mają przybliżyć obraz życia naszych przodków z przełomu XIX i XX wieku. Pozwalają dostrzec ich problemy i ogrom pracy, jaki wkładali każdego dnia w zwyczajne zajęcia. Są też świadectwem dawnej kultury i ludowych zwyczajów.
Izba Regionalna stała się ważnym elementem w procesie wychowawczym młodego pokolenia. Uczniowie szkoły w Jarnicach mają w niej lekcje poświęcone tradycji i kulturze ich rodzinnej miejscowości i okolic. Zapoznają się ze znakami świata, który już odszedł, ale nie może zostać zapomniany. Izba Regionalna otwarta jest również na wycieczki z okolicznych szkół. Zwiedzanie nie tylko przybliża nazwy rzeczy dziś już często zapomnianych, ale uczy szacunku do przeszłości, która jest naszym dziedzictwem. O tej przeszłości nie wolno nam zapomnieć, bo to ona stanowi fundament naszej teraźniejszości i przeszłości.